KSTU hissedarı Gündüz ve asistanının duruşmasında, tahkikat memuru dinlendi

13 Haziran 2024

A
A

KSTU hissedarı Serdal Gündüz ve asistanı B.Ö.'nün tahkikat duruşmasında, soruşturmayı yürüten polis memuru Ortunç Özbaylı tanık olarak dinlendi. Özbaylı, elindeki emareleri mahkemeye sundu. Duruşma, 20 Haziran'a ertelendi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTU) soruşturması kapsamında tutuklanarak yargılanan okulun genel sekreteri ve hissedarlarından Serdal Gündüz ile asistanı B.Ö.’yle ilgili bugünkü ilk tahkikat duruşmasında, sekizinci tanık olarak polis tahkikat memuru Ortunç Özbaylı dinlendi.

Soruşturmayı yürüten Özbaylı, ifadesinde, sürece ilişkin detaylı bilgiler paylaşarak, polisin elindeki emareleri mahkemeye sunmaya başladı.

Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şubat ayında tutuklanarak cezaevine gönderilen Serdal Gündüz ile B.Ö., bugün ilk tahkikat duruşması için yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Gülay Uğur huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Damla Güçlü ve sanıkların avukatları Doğa Zeki ile Hasan Yücelen hazır bulundu.

SEKİZİNCİ TANIK OLARAK TAHKİKAT MEMURU DİNLENMEYE BAŞLANDI

98 davadan itham edilen zanlıların duruşmasında Polis Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, süreç içerisinde polis tarafından toplanan emareleri mahkemeye sundu.

Özbaylı, ilk olarak 5 Şubat tarihinde üniversitenin büyük hissedarı Ece Uysal’ın vekili Mehmet Altuntaş’ın üniversitede yapılan usulsüzlüklere ilişkin Serdal Gündüz ve B.Ö. aleyhinde şikayetçi olmasının ardından Altuntaş’ın ifadesini aldıklarını kaydederek, Uysal’ın Altuntaş’ı vekili olarak tayin ettiğini gösteren belgenin ilk emare olarak kayıtlara geçmesini talep etti.

Ardından, 7 Şubat’ta sanık Serdal Gündüz’e ulaşılarak, şubeye gelmesinin talep edildiğini ve burada aleyhinde yasal ihtarda bulunulduğunu belirten Özbaylı, Gündüz'ün yasal ihtarlar bulunulurken, “Ben okulun sahibiyim.” şeklinde yanıt verdiğini belirtti.

Aynı gün Gündüz'ün mahkeme emriyle tutuklandığını söyleyen Özbaylı, emare olarak alınan Gündüz'e ait cep telefonunu, PGM Data İnceleme Şubesi'nin incelemesinin ardından hazırlanan uzmanlık raporunu emare olarak sundu.

Özbaylı, sanık B.Ö.’nün mali işler biriminde görevlendirildiğine yönelik yazışmaları gösteren çıktıları da emarelere ekledi. Bunun yanında, 9 Şubat tarihinde Gündüz'e ait olup kızının tasarrufundayken emare olarak alınan dizüstü bilgisayar da emare olarak kayıtlara geçti.  

KANITLARIN İMHA EDİLDİĞİNE YÖNELİK FOTOĞRAFLAR SUNULDU

8 Şubat’ta Sanık B.Ö.’nün de okulda tespit edilerek, ifadesinin alındığına işaret eden Özbaylı, B.Ö.’nün tasarrufundaki cep telefonunu da incelediklerini kaydederek, cep telefonunu emare olarak mahkemeye sundu.

Tanık Özbaylı, son olarak, 9 Şubat’ta üniversite muhasebe birimi sorumlusundan, okul öğrencilerinin, okul hesaplarının ve IBAN numaralarının yer aldığı belgelerin alındığını ifade ederek, bu belgeleri de emare olarak sundu.

Muhasebe sorumlusunun, polis soruşturması öncesinde sanıkların emareleri imha ettiği yönündeki ifadesine işaret eden Özbaylı, bu kişinin telefonundan elde edilen ve sanıkların bir takım belgeleri yakarken görüntülendiği iddia edilen fotoğraf çıktılarını da emare olarak sundu.

Zanlı avukatları, ardından duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundu. Yargıç Gülay Uğur, duruşmaya 20 Haziran Perşembe günü devam edilmesine karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar