KHK'ya "baskın" sonrası sendikacılara gözaltı

12 Eylül 2022

Güncelleme: 12 Eylül 2022

A
A

KHK Başkanı Köseoğlu, bazı sendikacıların bina basıp, mülakat odasını işgal ettiğini belirterek, polise şikayetçi oldu. Bengihan ile Atan, “mülke tecavüz” suçlamasıyla gözaltına alınıp, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

MYK Haber

Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) ile sendikalar arasındaki gerilim bugün tavan yaptı.

5 sendika 19 Ağustos'ta hekim mülakatlarında verilen notlara erişiminin engellendiği gerekçesiyle Kamu Hizmeti Komisyonu binası önünde eylem yapmıştı.

Bugün ise KHK Başkanı Ömer Köseoğlu, mülakatlarda adayların kriter puanları, bilgi ve belgelerinin kendilerine verilmediği gerekçesiyle 10-12 sendika üyesinin Kamu Hizmeti Komisyonu’na gelip mülakat odasını işgal ettiğini belirterek, polisi arayarak bu kişilerden şikayetçi olduğunu söyledi.

Şikayet üzerine, KTAMS Başkanı Güven Bengihan ile Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, “mülke tecavüz” suçlamasıyla gözaltına alındı. İfadesi alınan sendikacılar serbest bırakıldı.

Polisten konuyla ilgili yapılan açıklamada ise "Şikayet ve fiillerine uygun olarak 'Mülke Tecavüz ve Genel Rahatsızlık' suçlarından dolayı kendilerine dava okunduktan sonra, söz konusu on şahıs (iki sendika başkanı, yedi sendika üyesi ve bir sendikanın yetkili avukatı) serbest bırakılmıştır." denildi.

KÖSEOĞLU OLAYI ANLATTI

KHK Başkanı Ömer Köseoğlu, bazı sendikacıların bina basıp, oda işgal edip mülakatları engellemeyi kendinde hak gördüğünü kaydederek, herkesin haddini ve yetkisini bilmesi, yasa, tüzük ve kurallara uyması gerektiğini kaydetti.

KHK’daki uygulamalarla ilgili şikayeti olanların yargıya başvurabileceğini belirten Köseoğlu, “Kamu Hizmeti Komisyonu’nun başkanı bensem, çalışma kurallarımı da ben belirlerim. Sendikacılar değil…Kimsenin oda işgal etmeye, mülakatları engellemeye hakkı yok. Burası dağ başı mı?” ifadelerini kullandı.

KHK Başkanı Ömer Köseoğlu

10-12 sendika üyesinin bu sabah Kamu Hizmeti Komisyonu’na gelerek mülakat odasını işgal ettiğini belirterek, polisi arayarak bu kişilerden şikayetçi olduğunu söyledi.

Köseoğlu, sendikacıların tüzük gereği mülakatlarda gözlemci olduğunu anımsatarak, tartışmanın mülakata katılan kişinin bilgilerinin ve kriter puanlarının yer aldığı belgenin sendikacılara verilmemesi nedeniyle yaşandığını belirtti.

Ömer Köseoğlu, zaten belgede yazılanların hem kamera hem de ses kayıt cihazının olduğu odada sesli okunduğunu, sendikacıların eğer isterlerse bununla ilgili not da alabileceğini, bunun gizli bir belge olmadığını belirtti.

Sendikacıların, “Daha önceki KHK başkanları bu belgeyi bize veriyordu.” yönünde açıklamaları olduğunun hatırlatılması  üzerine Köseoğlu, "Diğerleri verebilir ama ben uygun görmedim. Bununla ilgili şikayeti olanlar yargıya başvurabilir... KHK’yı sendikacılar yönetecekse benim burada ne işim var?" ifadelerine yer verdi.

SENDİKACILAR NE DEDİ?

Komisyon odasına giren ve “mülke tecavüz” suçlamasıyla gözaltına alınan KTAMS Başkanı Güven Bengihan ile Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, Lefkoşa Polis Müdürlüğü'nden çıkışta basına açıklamalarda bulundu. 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan (solda) ve Kamu-Sen Başkanı Metin Atan.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan yaptığı açıklamada, 17 yıldır tüm mülakatlarda sendikaların gözlemcilik yaptığını ve adayların kriter puanları, bilgi ve belgelerinin sendikalara verildiğini belirterek, “Ne oldu da şimdi bunlar sendikalara verilmiyor?” diye sordu.

İdarenin yapacağı tüm işlemlerin gerekçeli olması gerektiğini vurgulayan Bengihan, “Şeffaflık, adalet ve hakkaniyet açısında gözlemcilere verilen belgeler ve bilgilerin verilmesinin ne sakıncası var? Bize göre partizanca uygulamalar yapmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

“Şu an Komisyon Başkanı ‘hitlervari’ bir zihniyetle hareket ediyor, bunun sorumlusu da kendisini oraya atayan Ersin Tatar’dır.” diyen Bengihan, eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından atandığını belirttiği üç komisyon üyesini de sessiz kalmakla suçladı.

Komisyon Başkanı Ömer Köseoğlu’nun Başbakanlık Müsteşarlığı döneminde “partizanca istihdamlara imza attığını” savunan Bengihan, bunlarla ilgili mahkemenin hala devam ettiğini ileri sürdü.

Yarın saat 09.30’da yine Komisyon önünde olacaklarını açıklayan Bengihan, “Köseoğlu’na sürprizimiz var. Bu burada kalmaz.” dedi.

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan ise, bugün demokrasinin yara aldığını kaydederek, buna sebep olanların hesap vereceğini söyledi.

Atan, “Sayın Köseoğlu’nun zihniyeti ‘Ben yaparım olur’dur. Kendisini atayanlar da seyirci kalıyor. Biz rahatız… Bugün geldik polise ifade verdik. Gerekirse yatarız da. Ama buna sebep olanlar bunun hesabını verecek.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar