Kardeş ordu ilan ettiler: Rum askerini "ABD eğitecek"

3 Ekim 2022

Güncelleme: 3 Ekim 2022

A
A

Güney Kıbrıs'a 1987’den bu yana uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına tamamen kaldıran ABD yönetiminin, bu kez de Rum ordusunu eğitme kararı aldığı kaydedildi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silah ambargosunu kaldıran ABD, şimdi de Rum ordusunu eğitme kararı aldı.

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rum ordusunu eski Varşova Paktı ülkelerine uyguladığı eyaletler arası özel eğitim ve işbirliği programına aldı. ABD, bu kapsamda Rum yönetimini New Jersey eyaleti ile eşleştirerek, "kardeş" ilan etti.

ÖZEL İŞBİRLİĞİ PROGRAMI NEDİR?

ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan ordusu ile ABD eyalet güçleri arasındaki eğitim ve işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan “State partnership” adı verilen askeri programı, 2013’ten bu yana, eski Varşova Paktı ve Sovyetler Birliği’nden ayrılan ülkelerin ordularını eğitme amacıyla kullanıyor. İşbirliği programına alınan ülkeler, Amerikan eyaletlerinden biri ile kardeş ilan edilerek eşleştiriliyor, silahlı güçler arasında eğitim ve tatbikatlar düzenleniyor.

RUM SAVUNMA BAKANININ BÜYÜK SEVİNCİ

ABD Savunma Bakanlığı uluslararası güvenlik ilişkileri müsteşarı Celeste Wallender önceki gün Rum yönetiminin Washington Büyükelçisi Marios Lysiotis’i ziyaret ederek programın ayrıntıları konusunda bilgi verdi.

Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, eğitim ve işbirliği programına alınmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Amerikan ordusu ile stratejik işbirliğini derinleştiren önemli bir adım atıldı. İşbirliğimiz sürekli gelişecek.” ifadelerini kullandı.

ADADAKİ SİLAH DENGESİ

Son yıllarda silahlanma çabalarına hız veren Rum yönetimi, ordunun envanterindeki Rus yapımı silah sistemlerini Batı ülkelerinin sistemleriyle yenilemeye çalışıyor. Fransa’ya helikopter ve savaş gemileri siparişi veren Rum ordusu, ABD ve İsrail ile de bir dizi askeri anlaşma imzaladı. Rum yönetimi İsrail’den de Türk silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına karşı kullanmak üzere “Demir Kubbe” hava savunma sistemi satın almaya çalışıyor.

Türkiye de, ABD’nin silah ambargosunu kaldırmasının ardından Kıbrıs’ta askeri dengeyi korumak amacıyla KKTC’deki birliklerini takviye etme kararı aldı. Türkiye’nin KKTC’de kolordu seviyesinde kuvveti bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar