Hükümet ile eylemcilerin restleşmesi sürüyor: Canlı hayvan satışını durdurdular!

27 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Hayvan üreticileri, bir hafta önce ithal ete karşı başlattıkları eylemle hükümete geri adım attıramadı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, yarından itibaren bir ay boyunca canlı hayvan satışını durdurduklarını açıkladı.

ZgotmplZ

Bugün 8'inci gününe giren hayvan üreticilerinin eyleminde kritik bir karar alındı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, "her gün yeni bir eylem" şekli üretme konusunda karar aldıklarını belirterek, canlı hayvan satışını durdurduklarını söyledi.

Naimoğulları, yarın itibariyle bir ay canlı hayvan satışı yapmayacaklarını, karara uymayan hayvancılara ceza uygulanacağını açıkladı.

 
BAŞBAKAN MECLİS'TE, EYLEMCİLER BAŞBAKANLIK'TA GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Birlik olarak Başbakan'la görüşmek istediklerini ancak bu görüşmenin eylemin devam ettiği Başbakanlık’ta yer alması gerektiğini söyledi.

Naimoğulları, “Et ithalatından geri adım atılmazsa biz kesinlikle hiçbir şeyi kabul etmeyiz. Derhal kaldırılacak. Birinci öncelik et ithalatı konusudur.” şeklinde konuştu.

Naimoğulları yaptığı açıklamada, eylem alanına giden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın Başbakan ile görüştüğünü, ancak Başbakan'ın Birlik temsilcileriyle Meclis'te görüşebileceğini söylediğini aktardı.

Diyalogdan kaçmadıklarını, ancak eylemin sürdüğü bir ortamda Meclis'e gitmeyeceklerini vurgulayan Naimoğulları, "Eylem buradayken, burayı bırakıp Meclis’e gitmem, çözüm istiyorlarsa buraya gelecekler." yanıtını vererek, kendileriyle Başbakanlık'ta görüşülmesi gerektiğini savundu.

 

ARIKLI: İTHAL ET İSPANYA'DAN GELECEK...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, BRT'ye yaptığı değerlendirmede, ithal etleri, İspanya’dan getirmeyi planladıklarını söyledi.

Arıklı, dünyanın hiçbir yerinde KKTC’deki kadar destek olmadığını savunarak, ''destek ve teşvikler, geçici olarak verilir, ama bizde kazanılmış hak olarak görülür ve her seferinde daha da fazlası istenir” dedi.

Hükümetin kararlılığının devam ettiğini vurgulayan Arıklı, “sivil toplum örgütleri, kendilerini devlet otoritesinin üstünde görüyor. Bundan vazgeçmeliler” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar