Hayalleri makas atan aracın altında kaldı: Cihan Yüksel'in ailesinin "adalet" haykırışı

27 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

22 yaşındaki Cihan Yüksel, mart ayında Girne'de kaldırımda yürürken bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. MYK Haber, Cihan’ın doğup büyüdüğü Mardin Kızıltepe'ye bağlı Demirkapı köyüne gitti, acılı ailenin adalet haykırışına kulak verdi.

ZgotmplZ

23 Mart günü Girne’de iftar yemeği için yola çıkmıştı üç arkadaş: Cihan Yüksel, Büşra Yavuz ve Begüm Döşkaya.

Kaldırımda neşe içinde yürüdükleri bir anda, dünya başlarına yıkıldı. Makas atarak yolda ilerleyen bir otomobilin çarpması sonucu Cihan ve Büşra yaşamını yitirdi, Begüm yaralandı.

Bu felaket, ne bir ilkti ne de son olacak. Trafik ihlalleri ve ölümler, ülkenin kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Bir bu kadar daha can acıtan konu ise trafik suçları için öngörülen cezalar. Ölümlü kazalarda ceza üst sınırı 7 yıl. Ancak mahkumiyet süresi ise çok daha kısa…

Hemşire olacaktı üç genç. İkisi bu hayattan koparıldı.

Acılı aileler ise mevcut yasalar karşısında ikinci kez yıkılmış halde. Kendi çocukları için cezaların üst sınırından verilmesini bekliyor ancak asıl beklentileri cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi ve benzer acıların yaşanmaması…

MYK Haber, trafik kazalarında yaşamını yitirenlerin ailelerinin bu sesine kulak verdi. Onları sesini duyurmak için “Kıbrıs’ta Adalet Arayışı” dosyasını açtı. 8 aile ile ve hukukçulardan siyasilere kadar uzman isimlerle konuştu.

DOSYANIN İLK VİDEOSU MARDİN’DEN BAŞLIYOR

Girne Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, 2’nci sınıf öğrencisi olan 22 yaşındaki Cihan Yüksel, Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Demirkapı köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini doğduğu topraklarda tamamladı.

7 çocuklu Yüksel ailesinin 4 kızından biri ve 4’üncü çocuğuydu.

Kıbrıs’a ilk kazandığı sene maddi imkansızlıklar nedeniyle ailesi gönderememişti. Aile, ikinci kez Kıbrıs’ı kazanınca tüm şartlarını zorlayarak Cihan’ı okula kaydettirdi.

Yüksel ailesi Cihan’ın vefatından tam bir yıl önce de babasını toprağa verdi.

Bir yıl arayla gelen iki ölüm, onları derinden sarstı.

Kırsal bir bölgeden hemşire olması için gönderdikleri kızlarını, tabut içinde geri alan ailenin Kıbrıs’tan tek beklentisi var şimdi: Adalet

MYK Haber, Cihan’ın ailesi ile Demirkapı’daki doğduğu evde bir araya geldi; anne Mülkiye Yüksel, amca Musa Yüksel ve kuzen İsmail Yüksel ile konuştu.

Aile üzgün. Böylesi bir sona anlam veremiyorlar.

Hepsi birden yetkililere “adalet” çağrısı yapıyorlar.

ÜLKEDE YALNIZCA BİR PATALOG GÖREV YAPIYOR

Diğer yandan bu üzücü olaylar, ülkede otopsi yapacak tek uzman (patalog) bulunduğu acı gerçeğini de ortaya çıkardı.

Amcaoğlu İsmail Yüksel, cenazeyi götürme sırasında yaşadıkları zorlukları anlatırken, ülkedeki yapısal ve yaşamsal sorunların varlığına da dikkat çekmiş oldu.

Şimdi adalet arayışı için hep birlikte Mardin’e gidiyoruz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar