Feyzioğlu: Kıbrıs Türkü devletine sahip çıkacaktır

2 Aralık 2022

Güncelleme: 2 Aralık 2022

A
A

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nu kabul etti. Feyzioğlu konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Feyzioğlu daha sonra Başbakan Ünal Üstel ile bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC’nin hizmetinde olduklarını ifade ederek Türkiye’nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu bundan sonra da tam bir kararlıkla yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Öncelikli hedefin hiç kuşkusuz tanınma ve artık insan hakları boyutuna gelmiş bütün dünyanın gözü önünde devam eden izolasyonlara son vermek olduğunu ifade eden Feyzioğlu, bu yolda Türk Devletleri Teşkilatına KKTC’nin devlet statüsüyle gözlemci üye olmasını önemsediklerini belirtti.

Feyzioğlu, Başkan Töre’yi yakından takip ettiklerini ve her platformda Türkiye’ye büyük bir kararlılıkla dostluk ve dayanışmayı belirtmesinden dolayı da son derece memnun olduklarını söyledi.

Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Rumların çözümden anladığı Güneydeki hakimiyetlerini Kuzeye kendi adlarına tesis etmektir. Yoksa ‘Adil bir federasyon kuralım ve bu federasyonda iki egemen devlet bulunsun, çatıda da eşit egemen devlet olalım’ mantığı değildir. Nihai amaç Kıbrıs Türkünü asimile etmek ve adayı tek parça olarak helenleştirmekten ibarettir. Hiç kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve KKTC buna izin vermeyecektir. Kıbrıs Türkü devletine sahip çıkacaktır. Bundan hiçbir kuşkumuz yoktur. Türkiye, bütün gücüyle bu davanın arkasındadır”

“TÜRKİYE HER ZAMAN ANAVATANIMIZ”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında, bazı kesimlerin “Anavatan” kelimesinden rahatsız olmasına rağmen Türkiye’nin kendileri için her zaman Anavatan olduğunu söyledi.

Türkiye olmasaydı Kıbrıs Türk halkının direnişini sürdüremeyeceğini ifade eden Töre, Türkiye’nin gelmesinin daima beklendiği için Kıbrıs Türkünün milli mücadeledeki direnişini örgütlediğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği yolda yürüdüğünü ve onun ilke ve inkılaplarına ilk günden beri sahip çıktığını vurgulayan Töre, Osmanlı’dan sonra beklenen Türk ordusunun garanti anlaşmaları ile Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayı olarak, daha sonra da 20 Temmuz’da bir şafak vaktinde Kahraman Mehmetçikler ile geldiğini anımsattı.

Bugün bazı çevrelerin garantilerin ortadan kaldırılması ve Türk ordusunun adadan çıkması için uğraş verdiğini dile getiren Töre, Kıbrıs Türk halkının en büyük hamisi ve koruyucusunun Türkiye ve Türk ordusu olduğuna değindi.

Töre: “Bizim ilham kaynağımız ne Avrupa Birliği ne de Güvenlik Konseyidir. Bizim ilham kaynağımız bugüne kadar gelmemizi sağlayan şehitlerimiz, gazilerimiz ve Anavatan Türkiye’dir, onun desteğidir. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Dünya beşten büyüktür’ ve ‘AB’den adalet beklemeyiniz’ sözleri bizlere ışık tutmaktadır. Yolumuza devam edeceğiz. Gönüllerimiz birdir” dedi.

Kabulde Meclis Meclis Genel Sekreteri Seral Fırat, İdari, Mali, Teknik, Parlamenter Hizmetler Müdürü Hasan Büyükoğlu, Basın Dış İlişkiler ve Protokol Müdürü Narin Yalıner Ataöz ve Özel Kalem Müdürü İrem Uygun Soyşen de hazır bulundu.


"RUM TARAFI ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ BESLİYOR"

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nu kabul etti. Başbakan Üstel Türkiye'nin KKTC'ye katkılarının tartışılamayacağını vurgularken, Büyükelçi Feyzioğlu, Kıbrıs Türklerinin Türkiye için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Büyükelçi Feyzioğlu, kabulden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC’ye Türkiye Cumhuriyeti tarafından Büyükelçi olarak görevlendirmenin çok büyük bir onur aynı zamanda da çok büyük sorumluluk olduğunu belirtti.

Metin Feyzioğlu Başbakan Üstel ile görüşme yaptı.

Bu sorumluluğun farkında olduğunu, KKTC ve Kıbrıs Türklerinin Türkiye için vazgeçilmez olduğunu dile getiren Feyzioğlu, “Vazgeçilmezliğin gereğini de yedi gün yirmi dört saat eksiksiz yerine getirmek zorundayız. Kıbrıs Türkü’nün kültürüne, adetlerine, geleneklerine tam bir saygıyla, öte yandan KKTC’yi ve Kıbrıs Türkü'nün taleplerini, ihtiyaçlarını da kendi ihtiyacımızdan ayrı görmeyerek, yerine getirmek, hizmet etmek durumundayız. Bunu da KKTC ile emsalsiz bir iş birliği ve dayanışma anlayışıyla yerine getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

“ADAYA BARIŞI GETİREN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR”

Bu cennet adada hep söyledikleri gibi barışı ve huzuru istemeyenin Rum tarafı olduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, “Rum tarafının bu haksız ve şımarıkça tutumunu fütursuzca destekleyen maalesef Avrupa Birliği’dir. Bu adaya barışı getiren Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu adada barışın devamını sağlayan bağımsız ve egemen bir devlet olan KKTC’dir ve iki devletin sarsılmaz dayanışması ve iş birliğidir.” dedi.

KKTC’nin ve TC’nin gösterdiği çözüm ve çıkış yolunun yegane çıkış yolu olduğunu dile getiren Feyzioğlu, izolasyonların muhakkak suretle kırılması; izolasyonların ağır bir insan hakkı ihlali olduğunun da hep birlikte anlatılması gerektiğini vurguladı.

Bu izolasyonlardan sorumlu olan KKTC, Türkiye, Kıbrıs Türkü’nün olmadığını, çözümsüzlükten beslenenin Rum tarafı ve onların destekçileri olduğunu kaydeden Feyzioğlu, “Asıl Rum tarafı devleti işgal etmiştir. Rum tarafı haksız olarak uluslararası hukuka kesinlikle aykırı bir şekilde Kıbrıs adasının tümünü temsil ettiği iddiasını dile getirerek bu çözümsüzlüğü de beslemektedir.” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, KKTC’nin kendine yeter, üreten, refah içinde yaşayan bir bolluk ve huzur adası, devleti olması için Büyükelçilik görevinde elinden gelenin fazlasını yapacağını belirterek, Başbakan Ünal Üstel ile sık sık iletişim halinde bulunmaktan da onur duyacağını söyledi.

“ANAVATAN TC’NİN KATKILARI TARTIŞILAMAZ”

Başbakan Ünal Üstel de konuşmasında, Feyzioğlu’nu TC Lefkoşa Büyükelçisi olarak atanmasından dolayı kutlayarak, “Sizi ülkemizde görmekten büyük mutluluk ve onur duyduk.” dedi.

Feyzioğlu’nu yakinen tanıdığını söyleyen Üstel, Feyzioğlu’nun KKTC’nin gerek ekonomisini gerekse siyasal durumunu yakından bilen ülke için çok uğraş veren bir kardeşleri olduğunu, bu nedenle büyükelçi olarak göreve atanmasından dolayı ülkenin bulunduğu noktadan daha ileriye götürebileceğini kaydetti.  

"TÜM DÜNYAYA SESİMİZİ DUYURACAĞIZ"

Pandemi sürecinde duran ekonominin çarklarının tekrar dönmesinde Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin koyduğu katkıların tartışılamaz olduğunu dile getiren Üstel, yapılan mali iş birliği ek protokolü ile birlikte ülkede insanların biraz olsun nefes aldığını söyleyerek, “Siz ülkemizi bilen, tanıyan, sorunlarına vakıf olan ve özellikle ulusal davamızı çok yakından tanıyan bir kişi olarak hem ekonomide, hem sosyal hem kültürel hem de ulusal davamızda dünyaya sesimizi duyurmaktan daha iyi çaba ve gayretler içerisinde olacağız.” dedi.

Bundan sonraki yolun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya konan politika, eşit, egemen iki devlet statüsüne erişmek olduğunu dile getiren Üstel, uygulanacak politika ile ülkenin dünyaya duyurulmasının ve Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’de dünyaya yaptığı çağrının akabinde Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğe kabul edilmesinin önemli olduğunu kaydetti.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar