Erhürman hükümeti suçladı: Hayvancı ile kasaplar birbirine kırdırıldı!

20 Mayıs 2024

Güncelleme: 20 Mayıs 2024

A
A

Dışarda eylem yapılırken, Cumhuriyet Meclisi'nde de hayvancıların sorunları ve ithal et konusu tartışıldı. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, donmuş et ithaline izin veren karara iki tarafın da karşı çıktığını belirterek, plansızlığı eleştirdi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Hayvan üreticileri, hükümetin hayvancılık politikalarını protesto etmek için Lefkoşa’da başlattığı araçlı eylem devam ediyor.

Traktörler ve iş araçlarıyla konvoy halinde Gazimağusa ve Güzelyurt yönlerinden gelerek Lefkoşa'da buluşan üreticiler, sırasıyla Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Cumhuriyet Meclisi ve Başbakanlık önüne gitti.

Başbakanlığın önünde gerginliğin yaşandığı eylemler 5 kişi tutuklandı ve daha sonra serbest bırakıldı. Ayrıca Cumhuriyet Meclisi'nin bahçe kapısı da kırıldı.

Eylemciler, ithal et kararının iptal edilmesini, çiğ süte gerçek değeri kadar zam yapılmasını ve üretimdeki girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor.

Hükümet, geçtiğimiz hafta donmuş kemiksiz ithal ete izin vermişti. Çiğ sütün litresine ise 1,5 TL zam yapmıştı.

ERHÜRMAN: HAYVANCI İLE KASAPLAR BİRBİRİNE KIRDIRILDI

Dışarda eylem yapılırken, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısında da et konusu tartışıldı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hayvancı, kasap, tüketici ve ekonomiyi ilgilendiren et konusuyla ilgili hayvancılar birliğinin eylem yaptığını ifade etti, hükümete eleştirilerde bulundu.

Erhürman, bu konuda uzun bir süreç yaşandığını ve çözümün bulunmuş olması gerektiğini, ancak bu işin gelinen noktada gerginliğe dönüştüğünü ve alınması gereken doğru kararların alınamadığını söyledi.

''İTHAL ETE İKİ TARAF DA KARŞI ÇIKIYOR''

Hayvancı ile kasapların birbirine kırdırıldığını, ancak hükümetin aldığı donmuş et ithaline izin veren karara iki tarafın da karşı çıktığını ifade eden Erhürman, hükümetin kararının sağlıklı et konusunda endişeleri de beraberinde getirdiğini kaydetti.

Erhürman, ilk olarak verilerin bilinmesinin önemine işaret ederek, ülkede et ihtiyacı, hayvan varlığı, nüfus bilinmeden hareket edilmeye çalışıldığını kaydetti, çözüm üzerine önerilerde bulundu.

Gerçek verilere ulaşılmasının önem taşıdığını ifade eden Erhürman, donmuş et ile ilgili planın ne olduğunu, kaç ay daha getirileceğini sordu, sağlıklı gerçek verilerle bunun belirlenebileceğini söyledi.

Erhürman, kasapların, hayvancının bundan memnun olmadığını, tüketicinin de sadece fiyat değil, sağlıklı et açısından memnun olmadığını ifade ederek, gıdaya güven olmayınca Güneye kaçış ihtimalinin yükseldiğini kaydetti ve bunun ekonomiye zarar vereceğine işaret etti.    

Et ile ilgili endişelerin dikkate alınması gerektiğini belirten Erhürman, bir plan içinde bu sürecin yürütülmesinin önemine vurgu yaptı, sorunların sonucunun ciddiyetle ve öngörüyle sağlanabileceğini söyledi.

Tüketicinin de kendini rahat hissedeceği bir yere yöneleceğini, kasap ve hayvancının da buna karşı ne yapacağının önem taşıdığını ifade eden Erhürman, bu sorunların çözümü için tüm taraflarla bir araya gelip, güven oluşacak bir ortam yaratılması gerektiğini kaydetti.

Et tüketilirken güven kaybı olmamasının önemine vurgu yapan Erhürman, yerli üretimin korunmasının, tüketicinin rahat olması ve sürdürülebilir bir ekonomi için gerekli olduğunu belirtti.

Tüm bu alanların alınan et kararıyla riske atıldığını ve bunun kabul edilebilir olmadığını ifade eden Erhürman, narenciyede yaratılan belirsizliğin, et konusunda da yaratıldığını; belirsiz, sürdürülebilir olmayan bir durum yaratıldığını söyledi.

Erhürman, et konusunda planlamanın ne olduğunu, verilerle birlikte duymak istediklerini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar