Dışişleri duyurdu: Loizidou incelemesi kapandı

23 Eylül 2022

Güncelleme: 23 Eylül 2022

A
A

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin AİHM’in Loizidou kararına yönelik incelemesinin kapandığını ve komitenin bu kararıyla TMK’nın etkinliğini bir kez daha teyit ettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Loizidou kararına yönelik incelemesini kapattığını bildirdi.

Dışişleri açıklamasında, "Delegeler Komitesi, 22 Eylül 2022 tarihinde AİHM’in Loizidou kararına yönelik, ülkemiz tarafından alınan önlemleri etkin ve yeterli bularak, incelemeyi kapatmıştır." denildi.


22 Temmuz 1989'da Titina Loizidu adlı Rum kadın, KKTC sınırları içerisinde kalan mülkleri için AİHM'e Türkiye aleyhine başvuruda bulunmuş ve tazminat kazanmıştı. Ayrıca mülkün tam yasal mülkiyetini elinde tuttuğuna hükmedilmişti.

Delegeler Komitesi’ne yapılan başvuruda söz konusu mülklerin iadesi talep ediliyordu.

Ancak, AİHM kararı sonrası 2005 yılında kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu, tazminat, takas ve iade davaları için iç hukuk yolu tanınmıştı.


Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, "Bilindiği gibi, Kıbrıslı Rumların mülkiyet hak iddialarını değerlendirmek maksadıyla 2005 yılında oluşturduğumuz Taşınmaz Mal Komisyonu, AİHM’in 2010 yılında açıklanan Demopoulos ve müteakip kararlarıyla etkin bir iç hukuk yolu olarak kabul edilmektedir. Alınan bu kararla, Komite Loizidou kararının incelemesini kapatarak TMK’nın etkinliğini bir kez daha teyit etmiştir. TMK, ülkemizdeki mülkiyet düzenine uygun olarak hak sahibi olanları koruyarak, Rum başvuru sahiplerinin tazminat, takas ve iade taleplerini değerlendirmek suretiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun şekilde çareler üretmektedir." ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, "AİHM’in Loizidou kararının incelenmesi sürecinde TMK Yasası’na göre, Loizidou’nun dava konusu mülklerinin iadesinin mümkün olmadığı, ancak adı geçenin TMK’ya müracaat ederek, tazminat ve takas talep edebileceği yönündeki tutumumuz Komite nezdinde kabul görmüştür. Böylece, Rum yönetiminin Loizidou kararına atıfla yıllardır iadenin gerçekleşmesi yönünde yaptığı propagandanın ne kadar mesnetsiz olduğu ortaya çıkarken, tazminat ve takas seçeneklerinin mülkiyet taleplerinin karşılanmasındaki etkinliği bir kez daha teyit edilmiştir. Başka bir deyişle, alınan bu karara göre, TMK Yasası’na uygun bir şekilde verilecek tazminat ve takas kararları iade kararı kadar geçerlidir." denildi.

"KIBRISLI RUMLARIN MÜLKLERİNE İLİŞKİN TALEPLERİNİN ADRESİ TMK"

Bakanlık, bu kararın, bir kez daha KKTC'nin uluslararası hukuka uygun bir mülkiyet rejimi tesis ettiğini gösterdiğine vurgu yaptı, "Dolayısıyla, Kıbrıslı Rumların ülkemiz sınırları içerisinde bulunan mülklerine ilişkin taleplerinin adresinin TMK olduğu aşikardır." dedi.

"Komite içerisinde siyasi saiklerle hareket eden Rum tarafı ve bilinen destekçileri, her ne kadar Loizidou kararının incelemesinin kapatılmasını yıllardır geciktirse de, bugün alınan karar olumludur." denilen açıklamada, "Aynı toplantıda mülkiyet haklarına ilişkin IV'üncü Rum kararının ilgili başlığının kapatılmaması ise, bilinen çevrelerin teknik değil, siyasi gailelerle hareket ettiğini göstermektedir." ifadeleri kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar