Candan AKPA'da Türkiye'nin konferans önerisine destek istedi

25 Ocak 2023

Güncelleme: 25 Ocak 2023

A
A

AKPA heyeti üyesi CTP'li Candan, Strazburg'daki toplantıda, Kıbrıs sorununun Doğu Akdeniz'de istikrarsızlık kaynağı olduğunu vurguladı, kaynakların paylaşımı konusunda Türkiye'nin Doğu Akdeniz Konferansı önerisini desteklediklerini açıkladı.

CTP Basın

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA) toplantılarına katıldı.

CTP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, Strazburg’ta (Fransa) AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi’nde “Doğu Akdeniz’de Barış ve İstikrarın Korunması” başlıklı raporun ele alındığı oturumda konuşma yapan Cumhuriyet Meclisi AKPA heyeti üyesi Candan, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrar için Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

Şu anki siyasi durumun iş birliği ortamı oluşturulmasına katkı koymadığını, 2017’deki Crans-Montana konferansından bu yana müzakerelerin donduğunu anlatan Candan, Kıbrıs’taki mevcut durumun ne Kıbrıs adasında ne de bölgedeki diğer sorunların aşılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

MÜZAKERELERİN DURMASI İŞ BİRLİĞİ ÖNÜNDE ENGEL

Candan, kapsamlı çözüm müzakerelerinin duraksamasının, Kıbrıs’taki iki taraf ve Doğu Akdeniz’deki paydaşların ortak çıkar ve kaygılarının bulunduğu alanlarda iş birliği yapılması yönünde bir engel oluşturmaması gerektiğini, özellikle Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon konusunda iş birliği yapılması gerekliliğinin altını çizdi.

Armağan Candan, Kıbrıslı Türklerin de ada etrafındaki doğal kaynaklar üzerinde eşit hak ve söz sahibi olduğunu hatırlatarak, bu çerçevede Kıbrıs Türk tarafının yapmış olduğu öneriler bulunduğunu ifade etti.

AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi’nde
TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİNE DESTEK İSTEDİ

Candan, ayrıca, Doğu Akdeniz’deki tüm paydaşların katılacağı ve Kıbrıslı Türklerin de dahil olacağı bir bölgesel konferans gerçekleştirilmesi önerisini de desteklediğini belirtti.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de bir gerginlik unsuru haline gelen hidrokarbon kaynaklarına ilişkin sorunun diyalog yoluyla çözülmesi amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, ilgili tüm aktörlerin katılımıyla bir bölgesel Doğu Akdeniz Konferansı düzenlenmesi önerisi yapmıştı.

Armağan Candan, yakın zamanda Lübnan ve İsrail arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına atıfta bulunarak, söz konusu anlaşmanın karmaşık siyasi durumlarda bile iş birliği yapabilmek için mekanizmaların oluşturulabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Candan, EuroAsia Enterkonnekte projesi ve AB’nin desteklediği Kıbrıs’taki ara bölgede bir güneş enerjisi santrali kurulması gibi hususların Doğu Akdeniz’de barış ve güvenliğe katkı sağlayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

DÜZENSİZ GÖÇ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ

Doğu Akdeniz’de bulunan ülkeler için ortak bir konunun da düzensiz göç sorunu olduğunu kaydeden Candan, bu hususta da ortak adımlar atılması gerektiğini, ancak bu şekilde sorunların üstesinden gelinebileceğini söyledi.

Candan devamla, bölge sorunlarının aşılmasında sivil toplumun da önemli bir rol oynayabileceğini, bu çerçevede Yunan-Türk Forumu'nun çalışmalarını önemsediğini ve söz konusu forum temsilcilerinin AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi toplantısına davet edilmesinin faydalı olabileceğini düşündüğünü belirtti.

KIBRISLI TÜRKLERİN SİYASİ EŞİTLİĞİNE SAYGI

Kıbrıs konusunda ise mevcut durumun sürdürülemez olduğunun altını çizen Armağan Candan, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasının önündeki başlıca sorunlardan birinin Kıbrıs konusu olduğunu, Kıbrıs’ta iki eşit taraf bulunduğunu ve tüm konular ele alınırken Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Candan Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünün bölgedeki gerilimin azalmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Armağan Candan son olarak “Doğu Akdeniz’de Barış ve İstikrarın korunması” başlıklı rapor çalışmaları kapsamında raportörün hazırladığı memorandumda yer alan, AKPA bünyesinde oluşturulacak ve tüm paydaşlarla birlikte Kıbrıslı Türklerin de içinde yer alacağı bir forum oluşturulması fikrini de desteklediğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar