Barones Mobarik'ten yeni hamle: KKTC'yi tanımamız gerektiğine inanıyorum

29 Mayıs 2024

Güncelleme: 29 Mayıs 2024

A
A

İngiltere'de, Başbakan Sunak’ın yanıtlaması istemiyle KKTC'ye uygulanan yaptırımların kaldırılmasını içeren bir soru önergesi veren Lordlar Kamarası Üyesi Mobarik, "KKTC'yi tanıma konusunda diğerlerine öncülük etmemiz gerektiğine inanıyorum." dedi

ZgotmplZ
"Kuzey Kıbrıs’a Özgürlük ve Adalet" kampanyası çerçevesinde şubat ayında KKTC’yi ziyaret eden İngiliz parlamenterler heyetinde yer alan Baroness Nosheena Mobarik (soldan ikinci), Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'i ziyaret etmişti.

Lordlar Kamarası Üyesi Nosheena Mobarik, İngiltere Hükûmeti’ne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) uygulanan ticaret ve seyahat yaptırımlarının kaldırılmasını öneren bir soru önergesi verdi.

Önergesinde, “KKTC'yi meşru bir ulus olarak görmezden gelmeye devam etmemiz için hiçbir neden yok. Ülke zaten etnik ve dini hatlara göre bölünmüş durumda.” diyen Mobarik, “Yüksek Mahkememiz bunu yapmamızı engelleyen herhangi bir yasal görev olmadığını kabul etmiştir. Aslında, kalabalıktan ayrılmamız ve KKTC'yi tanıma konusunda diğerlerine öncülük etmemiz gerektiğini önermek için iyi bir durum olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Barones Mobarik, “En azından hükûmet, KKTC'ye doğrudan uçuşlara yönelik mevcut yasağımızın Birleşik Krallık sakinleri ve işletmeleri için ters etki yarattığını kabul edebilir.” dedi.

Barones’in son önergesi, Başbakan Rishi Sunak tarafından 4 Haziran 2024 Pazartesi günü yanıtlanacak.

Mobarik, daha önce de KKTC ile ilgili dikkat çeken bir önerge sunmuş ve Kıbrıs’taki Türklere yönelik soykırım girişimlerinin sembolü olan anıtların İngiliz yetkililer tarafından ziyaret edilip edilmediğini gündeme getirmişti.

RUM VE YUNAN BASININDAN YAKIN TAKİP

İngiliz vekilin önergesi, Rum-Yunan ikilisinin de dikkatinden kaçmadı.

“Türk Barones'i” diye niteledikleri Mobarik’in önergesine tepki gösteren Yunan Pentapostagma gazetesi, “Ankara'nın yeni hedefi sadece iki devlet kurmak ya da Kıbrıs MEB'inde bulunan yatakların paylaşılması değil. Artık yeni hedef, sahte durumu tanıyacak çeşitli kurumlar bulmaktır. Sayın Erdoğan tanınma koşullarını ideal görüyor.” değerlendirmesine yer verdi.

NOSHEENA MOBARİK KİMDİR?

1950'lerin başında İskoçya'ya göç eden Pakistanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nosheena Shaheen Mobarik, 2010’lu yıllarda İskoçya Muhafazakar Partisi’nde siyasete başladı. 2014 yılından bu yana Lordlar Kamarası Üyesi olan Mobarik, 2017'den 2020'ye kadar da İskoçya adına Avrupa Parlamentosu Üyesi olarak görev yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar