Adli Yıl başladı... Dava sayılarında birinci sırada uyuşturucu var

16 Eylül 2022

A
A

2022-23 Adli Yılı açıldı. Yüksek Mahkeme Başkanı Şefik, önceki yıla kıyasla hukuk davası sayılarının azaldığını, ceza davası sayılarının ise arttığını söyledi. Dava sayılarında ilk sırayı uyuşturucu aldı.

2022-23 Adli Yılı bugün açıldı.

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Adli Yıl'ın başlangıcı nedeniyle Yüksek Mahkeme binasının orta bahçesinde basın toplantısı düzenledi.

Şefik, yargının sorunlarını dile getirdi, taleplerini aktardı.

HUKUK DAVASI SAYILARI AZALDI, CEZA DAVASI SAYILARI ARTTI

Konuşmasında dava sayıları ile ilgili bilgiler paylaşan Şefik, geçen yıla kıyasla hukuk davası sayılarının yüzde 6.63 oranında azaldığını, ceza davası sayılarının ise yüzde 26.57 oranında arttığını söyledi.

DAVA SAYILARINDA İLK SIRADA UYUŞTURUCU VAR

Yüksek Mahkeme Başkanı Şefik'in aktardığı bilgilere göre, dava sayılarında birinci sırada uyuşturucu, ikinci sırada evrak sahteleme, sahte resmi belge düzenleme suçları yer aldı. 2021’de 314 uyuşturucu davası görüldü. Şefik konuşmasında, idari, personel ve araç gereçlerle ilgili eksikliklere değindi.

Yerel seçimlerle ilgili de konuşan Şefik, Anayasa’ya göre Haziran 2022’de yapılması gereken yerel seçimlerin kasım ayına ertelenmesini öngören Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nın Anayasa Mahkemesi tarafından oy birliği ile iptal edildiğini hatırlattı.

Şefik, artık Haziran 2022’ye dönüşün ve Anayasa’da belirlenen şekilde seçim yapılmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, “Anayasa Mahkemesi iptal edene kadar usulünce geçirilen her mevzuat yürürlüktedir, geçerlidir ve bağlayıcıdır. Yüksek Seçim Kurulu da, ne kadar yargıçlardan oluşursa da, yürürlükte olan mevzuata uymakla ve buna göre seçimi yönetmekle görevlidir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar