40 örgüt Din İşleri önünde Ünsal'ı istifaya çağıracak

26 Ocak 2023

Güncelleme: 26 Ocak 2023

A
A

Ülkede örgütlü bazı siyasi parti, sendika ve dernek, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın kamuoyunda tepkiye yol açan açıklamalarını protesto etmek ve istifa çağrısı yapmak için bu akşam Din İşleri Başkanlığı önünde eylem gerçekleştirecek.

MYK Haber

Haber Merkezi

Lefkoşa’da bazı siyasi parti, sendika ve örgütler, ülkede uygulandığını savunduğu muhafazakarlaştırma politikalarına “dur” demek amacıyla bugün protesto eylemi düzenleyecek.

Eylemin adresi ise saat 16.30'da Din İşleri Başkanlığı önü olacak.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası imzasıyla yapılan açıklamaya göre, eyleme, aralarında siyasi parti, sendika ve örgütlerin olduğu 40 grup destek veriyor.

"Susmuyoruz durmuyoruz. Sen de gel" ve "Ahmet Ünsal istifa" çağrısı ve talebiyle yapılan eyleme ilişkin açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplumumuzun çağdaş, laik ve demokratik yapısına yönelik saldırılara karşı direnen örgütler ve bireyler olarak, bizlere dayatılan muhafazakârlaştırma politikalarına 'DUR' demek için yan yana ve dayanışma içinde mücadeleye devam ediyoruz.

26 Ocak 2023 Perşembe saat 16:30'da Din İşleri Dairesi önünde buluşup, laik, çağdaş, demokratik değerlerimize, yaşam biçimimize, özgürlüklerimize saldıran zihniyeti protesto ediyoruz!"

İmzacı örgütler ise şöyle sıralandı

1. Alevi Kültür Merkezi

2. Bağımsızlık Yolu

3. Baraka Kültür Merkezi

4. Barış Derneği

5. Basın-Sen

6. Biyologlar Derneği

7. BKP

8. CTP Kadın Örgütü

9. DAÜ-Sen

10. DAÜ-Bir-Sen

11. Girne Düşünce Derneği

12. Güç-Sen

13. İnsan Hakları Platformu

14. Kadın Eğitimi Kolektifi

15. Kamu-Sen

16. Kıbrıs Alevi Kültür Vakfı

17. Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği

18. Kıbrıs Türk Barolar Birliği

19. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği

20. Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği

21. Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği

22. Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği

23. Kıbrıs Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği

24. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

25. Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

26. Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı

27. KTAMS

28. KTOEÖS

29. KTÖS

30. Kuir Kıbrıs Derneği

31. Lefkoşa Başkent Lıons Kulübü Derneği

32. Mağusa Kadın Merkezi Derneği

33. Mağusa Kültür Derneği

34. Mülteci Hakları Derneği

35. Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği

36. Sol Hareket

37. TDP

38. Vakıflar ve Din İşleri Dairesi Emekliler Derneği

39. Yeşil Barış Hareketi

40. YKP

NE OLMUŞTU?

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, 9 Ocak Pazartesi günü O. Fazıl Polatpaşa Camii konferans salonunda "Aile Okulu Seminerleri" dizisi kapsamında verdiği "İslam'da Evliliğin Eşlere Tanıdığı Hak ve Yüklediği Sorumluluklar" konulu konferansında kullandığı ifadeler nedeniyle tepkilere neden olmuştu.

İnternet gazetesi Bugün Kıbrıs konuyu gündeme taşırken, Ünsal'ın konferanstaki konuşmasına ait olduğu iddia edilen bölümlerden bazılarını şöyle yazmıştı:

“İnsanlar niye evlenir? Çoğalmak için. Dolayısıyla bir kadın kocasının yatak davetine icabet etmek zorundadır. Yani, ihtiyacı karşılanacak. Bazıları evleniyorlar, bir sene geçiyor, iki sene geçiyor, üç sene geçiyor çocuk yok. Niye yok? Kedimiz var. Olur mu ya? Evlenmenin sebebi çoğalmak. Elalemin kızı, elalemin oğlu sana neslin üresin diye helal kılınıyor. Keyif yapasınız diye değil.”

Din İşleri'nden yapılan açıklamada "tamamen hukukî bir içeriğe sahip olan sunumunun" çarpıtıldığı ve başkanı suçlayıcı hale getirildiğini savunularak, dinî bilginin kişinin şahsî görüşü olmadığı kaydedilmişti.

Ünsal da, YeniDüzen'e yaptığı açıklamada, söz konusu ifadeleri "söylemediğini" savunmuştu. Toplantıdaki konuyu HAGEM’in belirlediğini, kendisinin de anlattığını söyleyen Ünsal, “Kendi görüşümü değil, İslam’ı anlattım.” demişti.

Bunun üzerine Bugün Kıbrıs, konuşmanın ses kaydını yayınlamıştı.

13 Ocak'ta toplanan Bakanlar Kurulu, Ünsal hakkında soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

Ülkede örgütlü bazı siyasi parti, sendika ve dernek, 16 Ocak'ta Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın açıklamalarını protesto etmek için bir yürüyüş düzenlemişti.

Kıbrıs Anneleri Sivil İnisiyatifi adlı oluşum ise 19 Ocak'ta yaptığı açıklamayla Ahmet Ünsal’a destek vermiş, Ünsal'ın konuşmasının bağlamından koparıldığı ve İslam'a ve Allah'a hakarete uzanan bir sürece dönüştürüldüğünü savunmuştu.

Konu 16 Ocak'ta Meclis gündemine de taşınmış, muhalefet milletvekillerince Ünsal’ın görevden alınması talep edilmişti. Hükümet adına görüş bildiren Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ise Ünsal'ın konuşmasını "ifade özgürlüğü" olarak nitelemişti. Arıklı bununla birlikte Ünsal hakkında soruşturma başlatıldığını da reddetmemişti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ise 20 Ocak'ta katıldığı bir programda, Ahmet Ünsal hakkında soruşturma başlatılmasına yönelik herhangi bir adımın atılmadığını açıklamıştı.  

Bunun üzerine 21 Ocak’ta Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) mensubu ve bağımsız kadın milletvekilleri ortak bir açıklama yaparak, "Soruşturma yok, görevden alma yok, neyi bekliyorsunuz?" sorusunu yöneltmişti.

Görevine 20 Temmuz 2021’de başlayan Prof. Dr. Ahmet Ünsal, 21 Kasım 2012’den bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı. 56 yaşındaki Ünsal, yüksek lisans ve doktorasını İslam Hukuku üzerine yaptı.

Din İşleri Başkanı, Başbakan tarafından öneriliyor ve Cumhurbaşkanınca atanıyor.

Başbakan ve Cumhurbaşkanının Din İşleri Başkanı'nı görevden alma yetkisi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar