2025 KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'ndeki 8 aday adayı: İşte o liste

27 Mayıs 2024

Güncelleme: 27 Mayıs 2024

A
A

KKTC, 2025'te cumhurbaşkanını seçmek için 1974’ten bu yana 11'inci kez sandığa gidecek. Yarışa dahil olması beklenen isimler birer birer ortaya çıkarken, bu kez hem adaylık sürecinin hem de yarışın kıran kırana geçmesi bekleniyor.

ZgotmplZ

Gelecek yıl yapılacak KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için çalışmalar başladı.

Pandemi sebebiyle ertelenerek Ekim 2020’de yapılan seçime tam 11 aday katılmıştı.

MYK Haber’in edindiği bilgilere göre, Nisan 2025 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık için ismi geçen şimdilik 8 aday adayı bulunuyor.

1. Ersin Tatar 

Mevcut Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yeniden adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Tatar, geçmişte birçok kez yeniden aday olacağını doğrudan ya da dolaylı olarak kamuoyunun önünde dile getirmişti.

BRT eski müdürlerinden ve Ulusal Birlik Partisi eski Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden Özer Kanlı, yeniden Cumhurbaşkanlığı’na dönerek, seçim kampanyasının dümenine geçti.

Kanlı ile birlikte siyasal iletişimci Özdemir Tokel ve BRT programcılarından Levent Kutay, ekipte yer alan isimler olarak öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar (sağda), Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ile birlikte.

Tatar, Ulusal Birlik Partisi’nin de (UBP) doğal adayı olarak gözükürken, hükümetin iki küçük ortağı Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) de aday çıkartmayarak, Tatar’ın adaylığı etrafında birleşmesi yüksek olasılık.

Öte yandan, KKTC’de merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş dışında önceki üç cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı da, aday oldukları ikinci seçimleri kazanamadı. Adaylığı kesinleştiği takdirde Tatar’ın bu istatistiği bozup bozamayacağı merakla beklenecek.

2. Mustafa Akıncı

2020’deki seçimlerin ikinci turunda Ersin Tatar’a kaybeden 4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir kez daha kolları sıvayacak bir diğer aday adayı.

Akıncı’nın bağımsız aday olarak seçime girmesi bekleniyor.

4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuéllar ile birlikte.

Mustafa Akıncı, son dönemde Kıbrıs sorununa ilişkin izlenen mevcut politikaya dönük eleştirilerini peş peşe sıralarken, bu süreçte başta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuéllar -iki kez- olmak üzere hem Kuzey’den hem Güney’den siyasiler ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çalışma ofisinde bir araya gelmişti.

Yorumlar, Akıncı’nın bu hamlelerinin yeniden adaylığa ısındığı veya başka bir adaya destek vereceği şeklinde.

3. Mehmet Harmancı

Toplumcu Demokrasi Partisi’nde (TDP) ise Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı’nın cumhurbaşkanı adayı olması beklenirken, Akıncı’nın adaylığı söz konusu olursa, geri adım atması ihtimal dahilinde bulunuyor.

2014 yılında yüzde 37.90 oy oranıyla LTB’nin başına geçen Harmancı, 2018’de yüzde 52.84 ve 2022’de yüzde 49.44 oy oranı ile üst üste üç kez başkanlığa seçilmiş ve seçmen güvenini tazelemişti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı (sağda), bir pazar esnafı ile görülüyor.

Harmancı’nın adı sıklıkla TDP Genel Başkanlığı için de anılıyordu. Ancak eski milletvekili ve bakanlardan Zeki Çeler’in genel başkanlığa gelmesi ile Harmancı’nın asıl hedefi olan cumhurbaşkanlığı aday adaylığının da netleştiği ifade ediliyor.

4. Tacan Reynar

TDP’de adaylık için ismi geçen bir diğer isim de Tacan Reynar.

Eski bir yargıç olan Reynar, Haziran 2023’te gerçekleşen milletvekilliği ara seçiminde TDP adayı olarak gösterilmiş ancak ikametgahının KKTC’de olmadığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçime girmesine izin verilmemişti.

Tacan Reynar, ara seçim çalışmaları sırasında kahve molasında görülüyüor.

Tacan Reynar’ın aday olması için TDP içindeki bir kesimin çalışmalara şimdiden başladığı konuşuluyor.

5. Tufan Erhürman

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin adayı ise büyük ihtimal Genel Başkan Tufan Erhürman olacak. Partide “genel başkan doğal adaydır” geleneği hakim.

Erhürman bunu dillendirmese de parti kurullarından ve tabandan bu yönde bir talep geldiği takdirde görevden kaçmayacağını dile getiriyor.

CTP Genel BaşkanI Tufan Erhürman, Güzelyurt'taki CTP yürüyüşünde vatandaşlarla bir araya geldi.

2015 yılında Mustafa Akıncı’ya rağmen aday olan ve ilk turda yüzde 21,67 oyla havlu atan Erhürman’ın bu kez şansı yüksek görülüyor.

Özellikle Kıbrıs sorununa ilişkin Ersin Tatar’la birlikte yaşanan paradigma değişimine karşı çıkan kesimlerin Erhürman’ın etrafında birleşeceği, fiili bir ortak aday çıkartılması mümkün gözükmese de solun büyük desteğini arkasına alacağı da konuşuluyor.

6. Özdil Nami

CTP’li eski bakanlardan ve baş müzakerecilerden Özdil Nami’nin de adaylık için nabız yokladığı speküle ediliyor.

Özdil Nami'nin kulislere yansıyan aday adaylığı "sürpriz" olarak nitelendiriliyor.

Adı, Nisan 2015’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de adaylık için anılan ancak bunu o dönem reddeden Nami’nin bu kez CTP adayı olarak yarışa girmek istediği gelen bilgiler arasında.

7. Serdar Denktaş

2020’de seçimlere bağımsız aday olarak giren ancak ilk turu geçemeyen Demokrat Parti eski Genel Başkanı Serdar Denktaş, 2025’e çok daha iddialı hazırlanıyor.

Yeni oluşum tekliflerini elinin tersiyle geri çeviren Denktaş, siyaset üstü bir görev beklentisini son dönemde sıklıkla getiriyor.

Serdar Denktaş, ​​​​Budapeşte'de Ağustos 2022'de düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nın açılışına katılmıştı.

Denktaş’ın, kampanya için Ali Murat Başçeri döneminde Türkiye Cumhuriyeti (TC) Lefkoşa Büyükelçiliği Basın Müşavirliği görevini yürüten Hüseyin Aykut ile anlaştığı konuşuluyor.

Aykut, 2021’in sonunda ülkeden ayrılarak, Türkiye’ye dönmüştü.

8. Kudret Özersay

“Sine-i millet” diyerek geçtiğimiz yıl milletvekilliğinden istifa eden Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’ın, 2015 ve 2020’nin ardından üçüncü kez şansını denemesi bekleniyor.

Özersay ile ilgili, müzakere heyetinde görev yapması ve Kıbrıs sorununa hakimiyeti nedeniyle “Ersin Tatar’ın bir alternatifi olarak Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nce destek gördüğü” yorumları sıklıkla dile getiriliyor.

Kudret Özersay, son dönemdeki muhalefetiyle dikkat çekiyor.

Özellikle diploma usulsüzlüğü sürecindeki etkili muhalefeti de Kudret Özersay’a seçmen nezdinde büyük ivme kazandırdı.

Rüzgarı arkasına alan Özersay’ın 2015 ve 2020’nin aksine bu kez bağımsız değil HP adayı olarak yarışa dahil olacağı da iddialar arasında…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar