Silahlanmaya 200 milyon euro ayıran Rumların listesinde yok yok

21 Kasım 2022

A
A

Güney Kıbrıs, 2023 askeri programı içinde sadece silahlanmaya 200 milyon euro (3.8 milyar TL) ayırdığını duyurdu. Bu bütçeyle İHA'lar, hava savunma sistemi ve saldırı helikopteri alınacak.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Haralambos Petridis, bütçede silahlanmaya gelecek yıl 200 milyon euro (3.8 milyar TL) ayırdıkların bildirdi.

Rum basınında yer alan haberlere göre, Petridis, Temsilciler Meclisi maliye ve savunma komisyonlarında parlamenterlere silahlanma programı hakkında bilgi verirken GKRYnin silahlanma programının son 20 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu söyledi.

İHA, HAVA SAVUNMA SİSTEMİ, HELİKOPTERLER...

Petridis, Rum ordusunun harekat kabiliyetini güçlendirmek anlamında Savunma Bakanlığı'nın 2023'te sadece silahlanmaya 200 milyon euro ayırmayı öngördüklerini belirterek, bu bütçe ile insansız hava araçları, modern hava savunma sistemi ve ellerinde bulunan Rus yapımı Mi-35 helikopterlerin yerine Airbus'tan 6 saldırı helikopteri almayı planladıklarını aktardı.

Petridis, GKRY'nin savunma diplomasisine odaklandığının altını çizerek, Rum ordusunun mevcut altyapısını güçlendireceğini, cephane depoları, personel için alanlar inşa edeceğini ve envantere yeni kamyon, kazı makinesi ve arama kurtarma gemileri alımı yapılacağını belirtti.

ABD'nin silah ambargosunu kaldırması ve silah satışını serbest bırakmasının önemine işaret eden Petridis, son dönemde 15'ten fazla ülke ile savunma ve askeri anlamda 15'ten fazla anlaşma imzaladıklarını ve çok uluslu tatbikatlara katılım gerçekleştirdiklerini, Almanya ile ilk kez karşılıklı savunma ataşesi atanmasını içeren bir işbirliği programı imzaladıklarını anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar