Güney'den KKTC'ye "ucuz yaşam" akını

14 Ağustos 2022

Güncelleme: 15 Ağustos 2022

A
A

Türk Lirası'ndaki değer kaybı, Güney'de maddi zorluk içindeki öğrenci ve çalışan kesimi cezbederken, çok sayıda Rum'un KKTC'den ev kiraladıkları bildirildi. Politis, konuyu işledi...

Kıbrıslı Rumlar pahalılıktan kurtulmak için Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor

Güney'de yayımlanan Politis gazetesi konuyu bugün manşetine taşıdı.

Haberde, öğrenciler ve çalışanların özellikle kira sorununu KKTC'de ev kiralayarak aşmaya çalıştıklarına yer verildi.

GÜNYE'DE 500 OLAN KİRA KKTC'DE 250 EURO

KKTC'de Metehan Sınır Kapısı'nı geçtikten sonra yer alan bölgede 2-3 yatak odalı dairelerin olduğu büyük siteler inşa edildiğini ve iki odalı daireler için istenen 250 euro civarındaki kiraların ise düşük gelirli Rum öğrenciler ve gençler açısından cazip olduğunu yazan gazete, bu durumun Mağusa bölgesinde de görülmeye başlandığını ve birçok Kıbrıslı Rum çalışanın, Mağusa’yı tercih ettiğini ifade etti.

Röportaj çerçevesinde konuşan kişiler, ucuz kiralar haricinde KKTC’de genel olarak ürün ve akaryakıt fiyatlarının daha ucuz ve erişilebilir olduğunu söyledi. Rum tarafında bin eurodan daha az maaşa sahip gençlerin, kiraların 500 eurodan başladığı Güney Kıbrıs aksine, Kuzey’de yaşamlarını sürdürebileceklerini belirtti.

HER GÜN GİT-GEL YAPIYORLAR

İç sayfadan detaylandırdığı haberinde, bazı Kıbrıslı Rum çalışan ve öğrencilerin çıkış yolunu Kuzey Kıbrıs’ta bulduklarını kaydeden gazete, KKTC’de yaşayıp, üniversitelerine gitmek için her gün sınır kapılarından (Metehan ve Lokmacı) geçen öğrenciler bulunduğunu yazdı.

Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle birlikte, yaşam maliyetinin Kıbrıslı Rumlar arasında artmasının bazı gençlerin Kıbrıs’ın Kuzey tarafında kalacak yer aramasına yol açtığını yazan gazete, bu kişilerin mali kazancının büyük olduğuna işaret etti.

Güney Kıbrıs’ta kiraların yükselerek ilerlediğini ve bu konunun yalnızca Limasol değil, Lefkoşa’da problem teşkil ettiğini kaydeden gazete, bazı Kıbrıslı Rum ve yabancıların KKTC’ye yerleşip, işlerine veya üniversitelerine gitmek için her gün sınır kapılarından geçmesine neden olduğunu yineledi.

Gazete, Lokmacı sınır kapısındaki kontrol noktasında görevli Rum sorumlularla konuştuklarını ve bu kişilerin, KKTC’de yaşayıp üniversitelerine gitmek için her gün sınır kapısından geçen öğrenciler bulunduğunu kendilerine teyit ettiğini de iletti.

MAĞUSA'DA DURUM AYNI

Gazimağusa'nın güneyindeki otellerde görevli çok sayıda çalışanın ise Mağusa bölgesinde daire kiralamayı tercih ettiğini yazan gazete, bu kişilerin işlerine gidip gelmek için her gün Derinya ve Akyar sınır kapılarından geçiş yaptıklarını belirtti.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE İNSANI DA KKTC'YE AKIYOR

İnsanların ikamet etmek için KKTC’yi tercih etmelerinin temel nedeninin de bu durumda ucuz kiralar olduğunu yazan gazete Rumların yanında başka ülkelerden çalışanların da KKTC'de kaldıklarını yazdı.

Güney Kıbrıs’ta, devlet veya özel üniversitelerin yakınlarında bulunan tek odalı dairelerin kiralarının en iyi ihtimalle 500 eurodan başladığını yineleyen gazete, Rum İstatistik Dairesi'nin yayımladığı resmi verilere dayanarak, Güney Kıbrıs’taki çalışanların büyük bir oranının maaşının bin 250 euro civarında olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar