Güney'de 50 euroya kimlikte cinsiyet değişimi

30 Eylül 2022

Güncelleme: 1 Ekim 2022

A
A

Güney Kıbrıs'ta hazırlanan yasa tasarısıyla kimlikte cinsiyet değişiminin önü açılıyor.

ZgotmplZ

Rum yönetimi, 16 yaş ve üzeri isteyen her vatandaşına, kimlik belgesindeki cinsiyet, ev, isim hanelerinde yazılanları değiştirme olanağı tanımaya hazırlanıyor.

Fileleftheros, Güney Kıbrıs’ta doğan ve cinsiyet kimliği ile kendisine verilen resmî kimlik belgesinde kayıtlı cinsiyetin uyumsuz olduğunu düşünen 16 yaş ve üzeri kişilere, cinsiyet kimliğinin hukuken tanındığı bir kimlik belgesi verilmesi için Kayıt Dairesi’ne başvurma hakkı tanıyan yasa tasarısının Rum Adalet Bakanı tarafından Meclis'e sunulduğunu yazdı.

Habere göre yasa tasarısında, kimliğinde yazılı, cinsiyetini ve ismini, değiştirmek isteyenlerin Kayıt Dairesi’ne başvurarak yemin belgesi ve 50 euro vermesi şartları öngörülüyor.

16 yaş ve üzerinde olan (18'e kadar) kişilere de, ailelerinin rıza göstermesi şartıyla başvuru hakkı tanınıyor.

Tasarı, cinsiyet kimliği ve/veya kayıtlı cinsiyet kimliği bilgilerini, ameliyat veya başka operasyon ispat/beyan etmeksizin değiştirme hakkının tesisini hedefliyor.

Haberde, artık kişilerin cinsel kimliklerini kimlik kartı, pasaport veya diğer seyahat belgesinde yer almasını sağlamak için, hormon tedavisi veya herhangi başka bir psikiyatrik tedavi veya cerrahi prosedür ibraz etmek zorunda kalmayacağı izahında bulunuldu.

Gazete, küçük yaştaki çocukların, doktoru tarafından, hayati risk taşıyan ciddi sağlık sorunu nedeniyle gerekli görüldüğü durumlar haricinde, cinsiyet değiştirmek için herhangi bir cerrahi müdahalenin yasak olduğunu, küçük çocuklarda cinsiyet değişikliğinin “Çocuk Cinsiyet Kimliği Kurulu”nun görüşü ile mahkeme kararıyla yapılabileceği bilgisini de verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar