Türkiye'nin yüzde onu borsa yatırımcısı

17 Kasım 2023

Güncelleme: 18 Kasım 2023

A
A

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını belirterek, "Türkiye'nin onda biri Borsa yatırımcısı, bu birkaç sene önce yüzde 1 oranındaydı. finansal okuryazarlık düzeylerinin yükseltilmesi gerekir'' dedi.

ZgotmplZ

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını belirterek, "Yani yaklaşık Türkiye'nin onda biri Borsa yatırımcısı, bu birkaç sene önce yüzde 1 oranındaydı. Güzel bir gelişme ama üzerinde de durulması gereken bir gelişme. Gelen 8 milyon yatırımcının finansal okuryazarlık düzeylerinin yükseltilmesi anlamında daha yapacak çok işimiz var demektir." diye konuştu.

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Uluslararası İşbirliği Platformu'nun düzenlediği Boğaziçi Zirvesi'nde "Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör" başlıklı oturuma katıldı. Ergun, son 3 yılda Türkiye'de yaşanan gelişmelerin, Türkiye ekonomisinin dinamizmini gösterdiğini ifade etti. Bu süre zarfında 139 şirketin halka arzıyla 107 milyar TL kaynak sağlandığını belirten Ergun, bu şirketlerin yatırımlarını ve ihracatlarını sermaye piyasası yoluyla finanse ettiklerini, böylece kur ve faiz riskini daha iyi yöneterek sürdürülebilir bir şekilde büyümelerini sağladıklarını söyledi.

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun

Ergun, bu dönemde 8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını ve Türkiye'nin onda birinin borsa yatırımcısı olduğunu belirtti. Ancak bu artışın üzerinde durulması gereken bir gelişme olduğunu vurgulayarak, yeni gelen yatırımcıların finansal okuryazarlık düzeylerinin artırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, yatırımcıların uzun vadeli perspektifle bakarak ortaklık kültürüyle hareket etmelerinin önemine değindi.

Ergun, 2021'de 7 milyar TL tutarında halka arzın gerçekleştiğini ve Türkiye'nin son 3 yılda sermaye piyasalarında ciddi bir ilerleme kaydettiğini belirtti. Türkiye'nin ihracatının, yatırımının, istihdamının, büyümesinin ve kalkınmasının finansmanında sermaye piyasalarının daha fazla sorumluluk ve rol alacağını ifade etti. Ayrıca, genç yatırımcıların Borsa'ya katılmasının önemine işaret etti ve finansal okuryazarlık konusunda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Ergun, "Lütfen sosyal medyaya itibar etmeyin, şirket açıklamasını KAP'tan takip edin. Gelin yatırımı oradan öğrenin. Finansal okuryazarlık konusunda daha çok çalışmalıyız, SPK bu konuya çok eğiliyor, biz de bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz." ifadelerin kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar