Barçın'dan soru önergesi: İlkokullarda pedagojik formasyonu olmayan kaç öğretmen var?

28 Eylül 2023

Güncelleme: 28 Eylül 2023

A
A

CTP Lefkoşa Milletvekili Barçın, Üstel ve Çavuşoğlu'na pedagojik formasyonu olmayan lisans mezunu kaç kişinin geçici öğretmen olarak ilkokullarda görevlendirildiğini sordu.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Devrim Barçın, önceki gün kamuoyuyla paylaştığı pedagojik formasyonu* olmayan 230 kişinin geçici öğretmen olarak ilkokullarda istihdam edildiği iddiasını Meclis'e taşıdı.

Barçın, Başbakan Ünal Üstel ve/veya Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, pedagojik formasyonu olmayan lisans mezunu kaç kişinin geçici öğretmen olarak ilkokullarda görevlendirildiğini sordu.

Gelişmeyi kişisel sosyal medya hesabından duyuran CTP'li vekil, şunları kaydetti:

"Öğretim kurumlarında öğretmenlik yapma niteliği kazandıran bir bölümden mezun olmayıp ayrıca pedagoji sertifikası olmayan kişiler ilkokullarda çocuklarımıza ders veriyor. Bu şahısların suçu değil. Bu eğitimi yönettiğini iddia edenlerin suçudur. Bu konuda gerekli düzenlemeyi öngören yasa değişiklik önerimizi de hazırlıyoruz. Bu statüde şu an kaç kişinin ilkokullarda çocuklarımıza eğitim verdiğine yönelik yazılı sorumuzu da bugün Eğitim Bakanlığı'na sunulmak üzere Meclis'e verdik. Çocuklarımızın kamuda nitelikli eğitim alması adına alternatiflerimizi de ortaya koyarak yılmadan mücadelemize devam edeceğiz dostlar."

2023/2024 Eğitim-Öğretim Yılı'nda ilkokullarda kaç öğretmenin görev yaptığı bilinmiyor. Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ilk ve orta öğretiminin bütününde görev yapan öğretmen sayısının 6 bin olduğunu açıklamıştı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın son olarak yayımladığı 2021-2022 Eğitim İstatistik Yıllığı'na göre, iki yıl önce ilkokullardaki öğretmen sayısı 479'u özel ve 1799'u kamuda olmak üzere toplam 2 bin 278 idi.

* Pedagojik formasyon eğitimi, eğitim fakültesi mezunu olmayan lisans mezunları için hazırlanan bir programdır. Program içeriğinde öğretmenlik mesleği yapılırken ihtiyaç duyulabilecek teorik ve pratik derslere yer verilir. Formasyon, üniversitelerin eğitim fakültelerinde açılan sertifika programı tamamlanarak alınır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar