Putin'den Finlandiya'ya NATO uyarısı: Hata olur

14 Mayıs 2022

Güncelleme: 15 Mayıs 2022

A
A

Putin, İskandinav ülkesinin askeri ittifaka katılımının hata olacağını belirtti.

Rusya, Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine karşı çıkıyor.

Bu kapsamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinistö’yle görüşme gerçekleştirdi.

RUSYA İLE FİNLANDİYA ARASINDA KRİTİK GÖRÜŞME

Putin, görüşmede Niinistö’ye, Finlandiya'nın NATO’ya üyeliğinin "hata" olacağını söyledi.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Putin ve Niinistö arasında yapılan telefon görüşmesi, Finlandiya tarafının inisiyatifiyle gerçekleşti.

PUTİN UYARDI: HATA OLUR

Finlandiya yönetiminin NATO'ya üyelik başvurusunda bulunma niyetine ilişkin fikir teatisinin yapıldığı görüşmede Putin, "Finlandiya'nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını" vurguladı.

"İLİŞKİLERİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR"

Putin, "Ülkenin dış politikasındaki böyle bir değişiklik, uzun yıllardır iyi komşuluk ve ortaklık, iş birliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı yarar sağlayan Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebilir." dedi.

Görüşmede, her iki liderin Ukrayna’daki durumu ve müzakereler meselesini ele aldığı ifade edildi.

TÜRKİYE KAPIYI TAMAMEN KAPATMADI

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda 'kapıyı tamamen kapatmadığını' söyledi.

Ankara'nın İskandinav ülkeleriyle müzakereler yapacağını belirten Kalın, özellikle Stockholm'de "terörist faaliyetlerin" önüne geçilmesinin istendiğini kaydetti.

Reuters'e konuşan Kalın, "Kapıyı kapatmıyoruz. Ama temelde bu konuyu Türkiye'nin milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz." dedi. 

Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Teröristlere misafirhane olan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz" sözlerinin NATO üyelerini ve üyelik isteyen iki İskandinav ülkesini şaşırttığını belirtti. Ajans, "ABD ve diğer üye ülkelerin Ankara'nın tutumunu netleştirmeye çalışıyor" dedi. 

NATO'ya katılmak isteyen herhangi bir ülke askeri ittifak üyelerin oy birliğiyle katılabiliyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar