Almanya'dan firari Ruslara iltica hakkı

23 Eylül 2022

Güncelleme: 23 Eylül 2022

A
A

Almanya Rusya'daki seferberlik karşıtı firari askerlere iltica hakkı tanıyacak.

Rusya havalimanlarında askere gitmek istemeyenler nedeniyle izdiham yaşandı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, kısmi seferberlik ilan edilen Rusya'da askere gitmeyi reddedenlerin, Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Faeser, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'a yaptığı açıklamada, "Kural olarak, ağır baskı tehdidi altındaki firari askerler, Almanya'da uluslararası korumadan yararlanırlar. Vladimir Putin'in rejimine cesurca karşı çıkan ve bu nedenle kendilerini büyük bir tehlikeye atan herkes, siyasi zulüm gerekçesiyle Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabilir." dedi.

Nancy Faeser, Almanya'nın zaten zulüm gören ve tehdit edilen Rus muhalifleri aylardır ülkeye kabul etmekte olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Marco Buschmann da "Putin'den nefret eden ve liberal demokrasiyi seven herkes Almanya'da bize katılabilir." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Eylül'de kısmi seferberlik ilan etmiş,  300 bin yedek asker orduya çağrılmıştı. Seferberlik ilanı sonrası orduya katılmak istemeyen binlerce Rus ülkeden çıkmak için sınırlara ve havalimanlarına yığılmıştı. Ülkede seferlik karşıtı protestolar da yaşanmıştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar